Trener Marek Wilczyński miał do dyspozycji 19 zawodników

Dzisiaj przygotowania do nowego sezonu rozpoczęli piłkarze Warty. Trener Marek Wilczyński miał do dyspozycji 19 zawodników, w tym kilku nowych, którzy konkretnie wzmocnią zespół.

Warta solidnie zbroi się przed nowym sezonem. W środowym treningu, którym śremski zespół rozpoczął przygotowania, udział wzięło kilku zawodników z czwartoligową przeszłością, którzy kiedyś grali już w biało-niebieskich barwach i wracają na przysłowiowe “stare śmiecie” by wesprzeć klub w staraniach o awans.

Takimi piłkarzami są chociażby Dawid Cubal (ostatnio Korona Piaski), Tomasz Klak (PKS Racot), czy Krzysztof Chwaliszewski (Obra Kościan). Jeżeli cała trójka zasili Wartę to konkretnie wzmocni linię defensywną, gdzie jak wiadomo śremski zespół miał największy deficyt. Z wypożyczenia do czwartoligowej Kotwicy Kórnik wrócił także Mateusz Maśliński, który z Warty odchodził jako jeden z najskuteczniejszych piłkarzy, a więc wesprze siłę ofensywną. To bez wątpienia cztery ogniwa, która wzmocnią zespół.

Ponadto z wypożyczenia do Kłosa Zaniemyśl wrócił Mateusz Szymański, a treningi po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją wznowił Michał Wojciechowski. Chęć gry w Warcie wyraża także obrońca Phytopharmu Klęka – Przemysław Kropski. Z drużyną seniorów trenuje także junior – Borys Kaptur. Tak więc w pierwszym treningu udział wzięło aż 8 zawodników, którzy wiosną nie grali w Warcie. Nie oznacza to, że wszyscy dołączą do kadry na nowy sezon.

Będziemy sprawdzać i testować tych, którzy chcą do nas dołączyć, bo chcemy takich co podniosą wartość drużyny – mówi trener Marek Wilczyński.

Pierwsza okazja do przyjrzenia się nowym zawodnikom już jutro. O 19.00 w Stęszewie Warta zagra bowiem pierwszy sparing z miejscowym Lipnem.

 

1 KOMENTARZ

  1. Brawo, może doczekamy się w końcu piki nożnej w Śremie na dobrym poziomie. Może to otworzy oczy Miastu, które zacznie dbać o seniorską pikę nożną. Cieszy również fakt, że nie ma już w Warcie złodziei typu ben i inni teraz zaczynają swoją przygodę w gapo-uksie, nowa jakość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.